Top

Pewnie nie raz spotkaliście się z sytuacją, że wąchając próbkę lub tester danego zapachu czuliście piękną kompozycję zapachową, które urzekła nie tylko wasz nos a w trakcie użytkowania przestaliście ją czuć?

Z pewnością nie jest to wina perfum, które w pierwszej chwili uważamy za słabe czy zwietrzałe a naszego mózgu, który jest nieodgadniony do końca. 24 godziny na dobę kontroluje on wszystko co dzieje się z naszym organizmem oraz naszymi zmysłami w tym zmysłem węchu. Nasz mózg bardzo szybko się uczy i przyzwyczaja do rutyny. Jeżeli stale czuje te same bodźce przestaje na nie zwracać tak mocno uwagę jak na samym początku.

Każdego dnia jesteśmy narażeni na ogromną ilość bodźców pochodzących z zewnątrz, dlatego nasze zmysły non stop pracują nie mając chwili wytchnienia. Do większości z nich się przyzwyczajamy i przestajemy je zauważać, jak np. tykanie zegara w pokoju z czasem przestaje być zauważalne, pomimo że z początku było dla nas bardzo głośne. Nazywa się to adaptacja sensoryczna. Nasz zmysł przyzwyczaja się do niego i przestaje być już tak wrażliwy na dany bodziec.

W ten sposób zachowuje się nas zmysł węchu czując każdego dnia tę samą kompozycję zapachową. Z czasem przestaje na nią reagować co nie oznacza, że jest ona niewyczuwalna dla innych. Warto o tym pamiętać, ponieważ wiele osób nieświadomie zaczyna używać co raz więcej perfum, aby pobudzić receptory węchu. W takim przypadku możemy być negatywnie odebrani przez społeczeństwo i doprowadzać tylko innych do bólu głowy.

v

At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos qui blanditiis praesentium voluptatum.

Reset Password