Top

Nazwa perfumy pochodzi od łacińskiego określenia „per fumum” co tłumaczy się przez dym. Mówi się, że pierwsze kompozycje zapachowe były wykorzystywane już w czasach starożytnych.

W tamtych czasach polewano ołtarze różnymi wywarami ziół czy intensywnie pachnącymi żywicami. Wierzono, że wraz z unoszącym się zapachem wznoszą się ich modlitwy do nieba i zostaną wysłuchane.

W starożytnym Egipcie substancje zapachowe były dobrem luksusowym. Każdy mógł je czuć, ale mało kto je posiadał. Były głównie wykorzystywane w kulcie religijnym przy namaszczeniu zmarłych czy składaniu ofiar bogom. Kompozycje zapachowe były najczęściej tworzone przez kapłanów lub lekarzy a dostęp do nich miały tylko osoby o najwyższym statusie społecznym.

Dopiero 2000 lat przed naszą erą zaczęto wykorzystywać perfumy przez osoby żyjące. Z początku były używane przez faraonów, dopiero z czasem były wykorzystywane przez lud.

Najważniejsze fakty o perfumach

 

Na początku produkcja perfum była bardzo pracochłonna i miała zupełnie inny skład. W dzisiejszych czasach głównym składnikiem perfum jest alkohol natomiast kiedyś były to wonne balsamy i oleje, którym nacierano ciała i włosy.

Pierwszą chemiczką, która stworzyła perfumy była Tapputi. Wykorzystywała w tym celu płatki kwiatów i ziół, które pod wpływem destylacji tworzyły piękne kompozycje zapachowe.

Dopiero arabscy uczeni kilka lat później opracowali destylację alkoholową, która jest udoskonalana po dziś.

Przez wiele lat perfumy swój renesans przeżywały we Włoszech. Dopiero dzięki żonie Henryka II rozkwit perfumeryjny narodził się we Francji. Włoszka, która wyszła za króla Francji przywiozła ze sobą swoje pachnidła, lecz z czasem ich zapas się wyczerpał.

Sprowadziła, ona swoich perfumiarzy prosto z Włoch, jednak francuski klimat znacząco odbiegał od ciepłej Italii co uniemożliwiło uprawę mieszanki kwiatowej wykorzystywanej przy produkcji perfum.

Nie zniechęciło to jednak perfumiarzy, którzy stanęli na wysokości zadania i stworzyli nowe kompozycje zapachowe.

W dzisiejszych czasach rynek perfumeryjny kwitnie a na półkach sklepowych co jakiś czas można spotkać co raz to nowsze kompozycje zapachowe, które zaskakują nasze nosy.

v

At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos qui blanditiis praesentium voluptatum.

Reset Password