Top
składniki perfum

Perfumy przyciągają uwagę ogromną paletą kompozycji zapachowych, które utrzymują się na skórze przez kilka, a nawet kilkanaście godzin po spryskaniu. Ulubione nuty wybieramy na podstawie własnych preferencji, nastroju czy dopasowania do pory roku, ale rzadko zastanawiamy się co tak naprawdę kryje się w ulubionych perfumach.

Jakie składniki wpływają na ostateczny zapach i trwałość perfum? Na co zwrócić uwagę, sięgając po kolejną buteleczkę perfum w drogerii?

Najważniejsze składniki perfum – co odpowiada za zapach, a co za jego trwałość?

Tworzenie perfum

Obok olejków eterycznych nadających perfumom zapach, w składzie pojawiają się także środki wzmacniające wonne olejki i pozwalające, by perfumy utrzymywały się na skórze dłużej. Środki wzmacniające zwykle nie mają własnego zapachu lub, co ciekawe, pachną dość nieprzyjemne, ale w połączeniu z olejkami eterycznymi zupełnie tracą swój kiepski aromat. Do utrwalenia zapachu wykorzystuje się substancje pochodzenia zwierzęcego (coraz częściej zastępowane substancjami syntetycznymi) lub substancje roślinne. Najpopularniejsze z nich to m.in.

  • Ambra, czyli wymiociny kaszalota. Pomimo niezbyt przyjemnego zapachu, ambra doskonale utrwala zapach, a po odpowiednim przygotowaniu traci swój aromat nie wpływając negatywnie na zapach samych perfum. Dobrze rozpuszcza się w tłuszczach, ale nie w alkoholu, dzięki czemu zapach perfum ma szansę pozostać na długo świeży i wyrazisty.
  • Piżmo. Jeden z najczęściej pojawiających się składników utrwalających w perfumach. Pozyskiwana jako wydzielina z gruczołów piżmowca lub tworzona syntetycznie substancja ma silny zapach amoniaku, ale po rozpuszczeniu w alkoholu nabiera aromatów zwierzęcych idealnych do nieco cięższych perfum.
  • Żywice i balsamy roślinne, np. galbanum, olibanum, żywica z drzewa Amyris.
  • Olejki z drzewa sandałowego, mimozy, paczuli, wetiwery. Utrwalacze roślinne nadają perfumom dodatkowe nuty zapachowe i doskonale komponują się z innymi olejkami eterycznymi.

Do wzmocnienia aromatu perfum można wykorzystać substancje roślinne i zwierzęce, lub ich syntetyczne odpowiedniki. Najczęściej spotykane są tu ftalan dwuetylowy, piżmo ksylenowe i ketonowe oraz glikol, który wiąże składniki zapachowe, nie jest toksyczny, a dodatkowo pełni funkcję nawilżającą. W składzie perfum znajdą się też oczywiście Alcohol Denat, czyli niezdatny do spożycia alkohol pełniący funkcję rozpuszczalnika, Aqua, czyli woda, oraz koloranty (poprzedzone znakiem CI).

Składniki zapachowe w perfumach

Najważniejszą rolę w składzie perfum odgrywają olejki eteryczne nadające kompozycji unikalny zapach. Zależnie od ich stężenia oraz wykorzystanych składników utrwalających możemy mieć do czynienia z wodą kolońską (3-5% stężenia olejków), wodą toaletową (5-10%), wodą perfumowaną (10-15%), oraz prawdziwymi perfumami (20-40%). Wśród najczęściej wykorzystywanych olejków można wymienić np. bergamotę, drzewo sandałowe, geranium, jaśmin, fiołek, kardamon, lawendę, paczulę, wanilię, różę i ylang-ylang, które połączone z zapachami substancji utrwalających tworzą wyjątkowe kompozycje kwiatowe, cedrowe lub korzenne.

exscenti nr 6
Ambra, piżmo i esencja z drzewa sandałowego to składniki najczęściej wykorzystywane przy produkcji damskich perfum.

Wybierając perfumy zwróć uwagę na ułożenie nut zapachowych – zawsze wyróżnia się nuty głowy, serca oraz bazy, przy czym te pierwsze wyczuwane są jako pierwsze i ulatniają się najszybciej. W nutach głowy stosuje się najczęściej zapachy owocowe, które nadają perfumom lekkości i świeżości, łącząc je z nutami serca utrzymującymi się na skórze znacznie dłużej i stanowiącymi, jak nazwa wskazuje, serce całego zapachu. Serce decyduje o charakterze zapachu, łączy ze sobą nuty bazy i głębi. Te ostatnie utrzymują się na skórze do kilku, a nawet kilkunastu godzin i najczęściej składają się z zapachów utrwalających, w tym cybetu, leśnych żywic, piżma, ambry, wanilii, przypraw drzewnych i korzennych. Przez ułożenie nut głowy, serca i bazy, perfumy zmieniają swój zapach w trakcie noszenia i by wybrać właściwe warto zwrócić uwagę na wszystkie komponenty.

Bezpieczeństwo składu perfum – na co zwracać uwagę, wybierając zapach?

Perfumy trafiające na rynek europejski są kontrolowane pod kątem składników, na podstawie badań dermatologicznych, kompatybilności z zastosowanym dla perfum opakowaniem. W przypadku składników, które mogą wywołać reakcje alergiczne, informacja taka musi zostać umieszczona na opakowaniu i wyraźnie zaznaczona dla każdego składnika. Wybierając perfumy warto zwrócić na to uwagę, sprawdzając czy nie pojawia się tam zapach, na który mamy uczulenie oraz składniki toksyczne, w tym np. toksyczne piżmo syntetyczne.

v

At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos qui blanditiis praesentium voluptatum.

Reset Password